اخبار صومعه سرا صرفا جهت اطلاع
30یا30 
قالب وبلاگ
لینک های مفید
اگر این روزها به زمینهای کشاورزی، دشتها و باغهای گیلان بویژه در غرب این استان سری بزنیم، انبوهی از درختان صنوبر را می‌بینیم که به طبیعت گیلان جلوه ویژه‌ای داده‌اند.

                                               

زمینهایی که تا چند سال پیش یا رها شده بودند و یا فقط به کشت صیفی اختصاص داشتند تا حد زیادی چوب مورد نیاز فرایند توسعه در گیلان و کشور را تأمین می‌کنند.
براساس آمارهای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان 45هزار هکتار از 130هزار هکتار سطح زیر کشت چوب در کشور سهم گیلان است. کارشناسان منابع طبیعی معتقدند: آب و هوای مناسب و بارندگی‌های کافی سبب شده است که این استان با داشتن حدود 35درصد سطح زیر کشت چوب در کشور، مقام نخست زراعت چوب را در ایران به نام خود ثبت کند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه میزان تولید چوب در کشور، سالیانه 2میلیون و600هزار متر‌مکعب است، می‌گوید: بیش از یک‌میلیون مترمکعب از این مقدار چوب در گیلان تولید می‌شود.
رحمت‌ا... رحمانی با بیان اینکه در سالهای اخیر به علت مقرون به صرفه بودن زراعت چوب رغبت بهره‌برداران نسبت به این کار بیشتر شده، افزود: در سال آغاز اجرای این طرح، سطح زیر کشت زراعت چوب در گیلان 20هزار هکتار بود، درحالی که این میزان اکنون، به بیش از 45‌هزار هکتار رسیده است.
وی با بیان اینکه شهرستانهای صومعه‌سرا و آستانه اشرفیه، دو قطب اصلی زراعت چوب در گیلان هستند، افزود: سالیانه بیش از یک‌میلیون مترمکعب چوب، معادل بیش از پنج برابر چوبی که سالیانه از جنگلهای گیلان برداشت می‌شود، از مزارع چوب صنوبر این استان به دست می‌آید.
رحمت‌ا... رحمانی می‌گوید: سالیانه 650‌هزار مترمکعب چوب- معادل 70درصد چوب حاصل از باغهای صنوبر این استان- برداشت می‌شود که نیمی از این مقدار چوب، در گیلان مصرف و بقیه نیز به استانهای دیگر صادر می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیاز سالیانه چوب کشور را حدود 12میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: در حال حاضر سالیانه 5/6میلیون مترمکعب نیاز کشور با زراعت چوب و برداشت از جنگلها و بقیه نیز از طریق واردات چوب از روسیه، فنلاند، سوئد، گرجستان و قفقاز تأمین می‌شود.
وی تنها راه رسیدن به خودکفایی و قطع واردات را افزایش سطح زراعت چوب اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون بیش از 100هزار هکتار از زمینهای گیلان قابلیت کشت صنوبر و زراعت چوب را دارد که اگر این توانایی بالفعل شود، دو میلیون مترمکعب چوب به میزان تولید سالیانه اضافه خواهد شد.
وی می‌گوید: کشت صنوبر در تمام زمینهایی که قابلیت تولید این‌گونه را دارند، سالیانه به‌طور میانگین 300‌میلیارد تومان صرفه اقتصادی به همراه دارد.

فواید اقتصادی زراعت چوب
تا چند سال پیش سطح وسیعی از زمینهای منطقه غرب گیلان بدون استفاده رها شده بود، اما از حدود 9‌سال پیش با کشت صنوبر در این زمینها، افزون بر افزایش درآمد کشاورزان منطقه، با ایجاد کارخانه‌های چوب‌بری، برای تعداد زیادی نیز شغل ایجاد شده است.
به گفته کشاورزان صنوبرکار سالیانه افزون بر 2تا 3میلیون تومان درآمد که از طریق زراعت چوب به دست می‌آید، با فروش محصولات جالیزی و صیفی که زیر درختان صنوبر کاشته می‌شود نیز تا پنج میلیون تومان در آمد کسب می‌شود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز با اشاره به فواید اقتصادی زراعت چوب، ارزش چوبهایی را که سالیانه با زراعت صنوبر در گیلان تولید می‌شود، 100میلیارد تومان اعلام کرد.
محسن یوسف‌پور می‌گوید: در گیلان کاشت، داشت و برداشت صنوبر سالیانه برای حدود 10هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد می‌کند.
وی مقدار تولید چوب در هر هکتار باغ صنوبر را سالیانه 15تا 20مترمکعب اعلام کرد و افزود: در هر دوره بهره‌برداری نیز که عمدتاً 7‌تا 10‌سال طول می‌کشد از هر هکتار باغ صنوبر 150تا 200متر‌مکعب چوب برداشت و به‌طور میانگین 20میلیون تومان درآمد عاید صنوبرکاران می‌شود.

مزیتهای کاشت درخت صنوبر
درخت صنوبر بومی سریع رشد یک‌گونه آمریکایی است که در استان گیلان بومی شده و این‌گونه توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای تولید در اختیار کشاورزان این منطقه قرار گرفته است.
از آنجا که درخت صنوبر به آب فراوان نیاز دارد، بنابراین شمال کشور به دلیل بارندگی‌های مستمر و خاستگاه اکولوژیکی خاص پرورش صنوبر برای تولید این محصول مناسب است، این درخت در مقابل سرما، گرما و آفت مقاوم است و باید در زمین مسطح و جلگه‌ای کاشته شود.
کاشت این محصول هزینه چندانی برای تولیدکنندگان ندارد و حتی کشاورز می‌تواند در کنار زراعت چوب صنوبر در حرفه دیگر فعالیت کند. افزون بر آن، این محصول پس از یک دوره 6ساله قابل برداشت است و تولیدکنندگان می‌توانند به سرمایه اولیه و سود مناسب دست پیدا کنند.
جلوگیری از واردات و تأمین نیازهای چوب کشور، حفظ جنگلها و ایجاد اشتغال و افزایش درآمد سه فایده مهم زراعت چوب است.
افزون بر این، سریع رشد بودن، تکثیر آسان و سازگاری اکولوژیکی صنوبر از جمله عوامل توجه به این‌گونه درختی است.
هم‌اکنون حدود چهار هزار و850 کارخانه چوب‌بری و صنایع مرتبط با چوب در کشور وجود دارد که چنانچه سطح زیر کشت صنوبر توسعه نیابد، این صنایع با مشکل مواجه می‌شود.
در حال حاضر از سوی دولت تسهیلات 5/2میلیون تومانی برای هر هکتار با تنفس هفت ساله و سود هفت درصد به تولیدکنندگان زراعت چوب صنوبر پرداخت می‌شود که این میزان تسهیلات برای افزایش تولید این محصول کافی نیست و باید با افزایش تسهیلات به این صنعت، زراعت چوب صنوبر افزایش یابد.

[ یکشنبه سی ام مهر ۱۳۹۱ ] [ 6:31 ] [ باران ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از آنجایی که در این شهر نمی توان حرفی خلاف نظر بزرگان و بچه های بالا زد و اصولا به آدم های آن بر می خورد که کسی به آنها بگویید که بالای چشمتان ابروست،چه برسد به انتقاد ، تصمیم گرفتم بجای چاپ خبر ها و نوشته هایم در هفته نامه ها،آنها را در وبلاگم بنویسم ...
لینک های مفید
امکانات وب

استخاره آنلاین با قرآن کریم


چت


آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

فال حافظ

تعبیر خواب آنلاینداستان روزانه

فال انبیاء